Parfém a trvanlivosť

Odborníci často hovoria, že parfémy by sa mali vymieňať každý rok. Toto tvrdenie je však pravdivé len občas. Väčšina parfumov si zachováva svoju kvalitu po mnoho rokov a niektorí dokonca uvádzajú, že parfém otvorený po 30 rokoch zostal stále verný svojmu starému ja. Faktom je, že veľa závisí od skladovania parfumu. Vlhkosť ,vzduch, teplo a svetlo môžu byť škodlivé. Nie je náhoda, že parfumérske domy niekedy používajú tmavé fľaštičky alebo dokonca kovové fľaštičky.

 

nez-histoire-parfum

 

 

Neotvorený parfém môže vydržať až dvadsať rokov, no akonáhle pustíme vzduch dovnútra, pomaly sa začne kaziť. Parfém je preto najlepšie skladovať na chladnom a tmavom mieste. Z hľadiska minimalizácie kontaktu so vzduchom sú nepochybne praktickejšie fľaše s rozprašovacou hlavicou.

Čo sa týka chladného úložného priestoru, zásadne sa mýlia tí, ktorí svoje obľúbené vône skladujú v chladničke. Aj keď je pravda, že niektoré parfumérie skladujú zásoby v chladiacej miestnosti, chladničky používané v domácnostiach sú príliš chladné a vlhké miesta, čo parfumom z dlhodobého hľadiska neprospieva. Vlhký vzduch kúpeľne neprospieva ani nerozbaleným parfumom, preto ich radšej skladujte mimo svetla, napríklad v skrini.

Ak sa parfém zafarbil, zhustol, prípadne zhnedol na uzávere alebo je pri jeho používaní cítiť kyslý zápach je potrebné ho prestať používať.