Grasse, hlavné mesto sveta parfumov.

Ak Grasse navštívite buďte si istí, že majitelia tunajších maličkých parfumérií, ktorých je tu neúrekom Vás budú lákať na prehliadku ich voňavého kráľovstva. V Grasse jednoducho zabudnete na čas a ponoríte sa do čarovného sveta vôní, kamenných uličiek aj závanu neďalekého mora.

Mestečko na Francúzskej riviére s neopakovateľným šarmom vám ponúka možnosť zahrať sa na parfumérov a vyrobiť si svoju vlastnú personalizovanú vôňu, či luxusné mydlo, prechádzať sa na pobreží jedného z najkrajších kútov Európy, alebo sa jednoducho len tak nadychovať histórie a všetkých tých vôní.

 

grasse

 Grasse plné zelene, vôní a histórie.

 

 

A čo by ste v Grasse nemali vynechať?

 Musée International de la Parfumerie. 

Veľká časť surovín na výrobu parfumov sa pestuje na kvetinových farmách, ktorým mimoriadne praje mikroklíma Grasse a pre tento región vzácny dostatok vody. Jazmín, tuberóza, májová ruža, fialka a pomarančový kvet, tým všetkým vonia tunajší vzduch. Múzeum je ukážkou a prierezom majstrovstva pestovania a výroby, ktoré v Grasse už tradične zachovávajú a zdokonaľujú. Vyskúšajte si rôzne vône, pokochajte sa na starožitných flakónoch, aj tie od majstra René Laliqueho.

 

divoky_pomaranc

Vďaka priaznivej mikroklíme sa tu mimoriadne darí kvetom aj citrusom, z ktorých sa ťažia vône pre najslávnejšie parfumy sveta. 

 

 

Keď už hovoríme o vôňach, určite využite bezplatnú prehliadku parfumérie a predajne Fragonard. Odvážnejší tu môžu absolvovať 90-minútový workshop Parfumérsky učeň, kde sa dozviete všetko o štruktúre parfumu a vytvoríte vlastnú vôňu.

Okrem Fragorandu robia otvorené prehliadky ešte Galimard – najstaršia parfuméria Grasse, fungujúca od r. 1747 a Molinard (1849), ktorej sídlo navrhol Gustav Eiffel.