Suroviny

Parfumy sú vyrobené z esenciálnych olejov extrahovaných z okvetných lístkov, pukov, listov, stoniek, drevnatých častí, ovocia, semien, kôry, živíc, koreňov a dokonca aj živočíšnych sekrétov. Oveľa menej ľudí si však uvedomuje namáhavú a precíznu prácu, ktorá je spojená s ich získavaním. Napríklad vo francúzskom Grasse, hlavnom meste sveta parfumov, vstávajú robotníci pred úsvitom, aby pred východom slnka nazbierali jazmín, ktorý je po ružiach najpoužívanejšou ingredienciou pri výrobe parfumov. 

 

 

grasse-capitale-mondiale-du-parfum

  Pohľad na Grasse, svetové hlavné mesto parfumov, v kopcoch nad Cannes v južnom Francúzsku.

 

 

Keď sa slnko objaví na obzore, kvetina stratí dvadsať percent svojej vône, takže je dôležité byť rýchly. Skúsení v zberaní dokážu natrhať pol kila kvetov za trištvrte hodiny, čo zodpovedá zhruba piatim tisíckam malých kvetov. Toto množstvo je však len pár kvapiek esencie. 400 kilogramov, t.j. zo štyroch miliónov jazmínových kvetov sa dá extrahovať len pol kila koncentrovaného oleja. 

Nejde ani o ojedinelý prípad, trvá tridsať až päťdesiat rokov kým sa indické santalové drevo stane použiteľným . Nie náhodou ide o jednu z najcennejších a najdrahších surovín. 

 

35adb3b9d9b1793436e254be8c7d7cd5

 

 

Z 1 500 kilogramov bergamotu možno extrahovať iba jeden kilogram esencie a z 1 300 kilogramov tuberózy len 200 ml absolútneho oleja, ktorý je teda cennejší ako zlato.

Navyše nie je jednoduché zachovať tú istú vôňu, vôňa jazmínu sa napríklad môže líšiť pole od poľa, rok od roku, v závislosti od klímy, množstva zrážok a stavu pôdy.