Poznáte OUD?

Poznáte OUD?

 

Oud, je jednou z najvzácnejších a najobľúbenejších zložiek parfumov v súčasnosti.

 

Oud (v arabskom jazyku a Abu Dhabi), Agarwood (Čína) alebo Aloeswood (India) je aromatická, bohatá tmavá živica nachádzajúca sa v jadre stromu Aquilaria Crassna, ktorý je pôvodom z lesa severovýchodnej Indie, Bhutánu a juhovýchodnej Ázie. Vytvára sa priamo v jadre stromu, ktorý bráni útoku huby Phialophora parasitica. Je to vzácny a jedinečný proces, a preto je táto zložka taká drahá.

Výber týchto vzácnych silíc, ich vysoká kvalita a perfektné až dokonalé zvládnutie destilačného procesu a umenia vytvárať opojné vonné kompozície dodáva parfumom pečať originality a luxusu.

Cena týchto olejov je až 1,5 krát vyššia ako cena zlata, preto sa im tiež hovorí „tekuté zlato“. Priemerná cena napr. indického agarwood oleja sa pohybuje medzi 5.500 – 6.000 USD za 1 liter. Existujú vo svete ale burzy, kde sa obchoduje so skutočnými skvostami týchto olejov a ceny sa môžu vyšplhať až na 15.000 – 20.000 USD/1liter.

Najvzácnejší a najkvalitnejší variant oudu zvaný kynam sa predáva až za 9 miliónov dolárov za kilogram.

 

“Drevo bohov”

V arabských krajinách dodnes používajú oud rovnakým spôsobom ako pred tisíc rokmi. Kúsok dreva nechajú tlieť v kadidelnici a stúpajúcim dymom si nechajú napustiť šaty, plášte a vlasy. Vôňa oudu sa potom v oblečení aj vo vlasoch drží niekoľko dní. „Je to pôvodný a najstarší význam slova parfum. Per fumum, teda ‚cez dym, cestou dymu'. Tak sa kedysi ľudia skutočne voňali.

 „Parfum vo fľaštičke je známy až od 10. storočia, kedy zrejme Avicenna prišiel s destiláciou ruže do liehu.“