Vonná pyramída

Pôvod spôsobu prezentácie vône parfumu

Postupom času - zatiaľ čo niektoré zložky sa odparujú jeden po druhom - vôňa parfumu sa mení na koži. Zložky vôní a postupnosť, v ktorej sa rozvíjajú, sú zobrazené vo vonnej pyramíde.
Tento spôsob prezentácie s tromi vrstvami bol vyvinutý Williamom A. Poucherom a používa sa od 20. rokov 20. storočia. Je to jedna zo základných poznámok modernej výroby parfumov, pretože výrobcovia parfumov vo všeobecnosti používali jeden základný materiál alebo menšiu skupinu vôní až do 19. storočia na výrobu svojich parfumov. Poucher meral rýchlosť odparovania rôznych prchavých aróm a klasifikoval ich na stupnici 100.

HLAVA , SRDCE A ZÁKLAD

Komponenty, ktoré sa odparujú najrýchlejšie, boli zaradené do kategórie hlavových poznámok. Dávajú vám prvý dojem - sú to ľahké, vysoko prchavé arómy, ktoré zmiznú za 5 až 30 minút. Ich úloha je podobná úlohe prvých dramatických akordov v piesni a tiež pomáhajú zakryť vôňu alkoholu. Čoskoro odovzdajú svoje miesto najdôležitejším vlastnostiam, poznamenáva srdce. Často sa tam objavujú od samého začiatku, ale potrebujú 10 až 30 minút, aby sa skutočne rozvinuli na koži. Sú to poznámky, na základe ktorých môže byť parfum klasifikovaný do vonnej skupiny (kvetinová, orientálna, citrusová, drevitá, ovocná atď.). Nakoniec sa základné tóny stávajú viditeľnými aj po niekoľkých hodinách - pretože sú to vône s najväčšou molekulovou hmotnosťou. Ako základná vlastnosť slúžia ako fixačné činidlo: spomaľujú odparovanie ľahších tónov a dodávajú im stabilitu. Ich aróma sa môže cítiť najdlhšie; základná poznámka môže zostať na koži tak dlho, ako jeden deň. Vonné kompozície môžu obsahovať až sto tónov; Preto sú v pyramíde vo všeobecnosti zobrazené len tie najdominantnejšie.

Rýchlosť odparovania

Nakoniec vám dáme približnú postupnosť tónov na základe rýchlosti odparovania (počnúc najviac prchavými tónmi):
1. Citrusové tóny (napr. hroznové ovocie, bergamot, citrón)
2. Bylinné tóny (napr. mäta, rozmarín)
3. Zelené tóny (napr. listy, čerstvo kosená tráva)
4. Aldehydové tóny (syntetická jemná kvetinová vôňa, charakteristická pre ženské parfumy)
5. Ovocné tóny (napr. ananás, melón, ostružina)
6. Kvetinové tóny (napr. levanduľa, ruža)
7. Pikantné tóny (napr. korenie, škorica)
8. Drevité tóny (napr. santalové drevo, cédrové drevo)
9. Balzamikové tóny (napr. živicová miazga určitých stromov)
10. Sladké tóny (napr. vanilka, tonka)
11. Tóny machu (napr. dubový mach)
12. Zvieracie tóny (napr. pižmo, jantár)

Josephine a pižmo

Silná povaha pižma na konci zoznamu je najlepším príbehom, ktorý sa stal Napoleonovi Bonapartemu. Josephine, cisárova manželka, milovala pižmo. Keď sa Napoleon rozviedol s Josephine, aby sa oženil s Marie Louise, jeho bývalá manželka šikovne posypala svoj apartmán svojím parfumom na báze pižma, vrátane stien, závesov a záclon, aby po nej zanechala "večnú" stopu - spomienku. Sľúbila, že Napoleon na ňu nikdy nezabudne. Okrem toho si bola plne vedomá toho, že Marie Louise nemôže vystáť pižmo a dáva prednosť ľahkej fialke. Niet pochýb o tom, keďže Josephine cítila fialku na golieri svojho manžela, zatiaľ čo Marie Louise tam cítila pižmo. Hovorí sa, že Josephinin apartmán voňal pižmom aj desaťročia po jej trpkej dovolenke.